Jägersro 9 juni

Lopp 2 på Jägerso visade Halmstadryttarna upp sig på bästa sätt i Monté Svensk Travsports Ungdomslopp.

Först i mål kom Densmarta  med Tova Bengtsson i sadeln Tränar gör Ingrid Bengtsson.
Clara Jonasson kom 2:a med Esmeralda Girl tränare Amanda Löfqvist
Peter Arnqvist tränade Cask Is King knep 3:e platsen med Henriette Larsen I sadeln

Distansen 2140 m och segermarginalen skrevs till en halv längd.

Lopp 4 V4-2 vann Petri Puro tränade Othala Amatörloppet med Stefan Landén i sulkyn.
Distansen 2640 m segern skrevs till 3 längder på tiden 1,18,5

Lopp 6 V4-4 var Peter Ingves först i mål med Mats Rånlund tränade Conrads Jalle på tiden 1,15,3

2:a platsen knep Johan Untersteiner med Bianca Am som tränas av Marcus Lindgren

Segermarginalen blev 2 längder Distans 2140 m auto

Lopp 8 vann Peter Untersteiner med Da Vinci Boko på distansen 2140 m auto segermarginalen 1,5 längd

På andra plats sprintade Peter Ingves in med Volontary Simplcty tränar gör Marcus Jönsson

 

Solvalla 10 juni

Peter Untersteiner styrde Eketorpets Tess till seger på huvudstadsbanan i lopp 8 V86-6 på distansen 2140 m auto tiden skrevs till 1,12,7a. avståndet till 2:an var en halv längd

Borups Nova visade upp sig på bästa sätt genom att komma 2:a i V86-7 med Peter Untersteiner i sulkyn

Skall nämnas att Peter kom 3:a med Gigo Follo

Åby 11 juni

 

Redan i lopp 1 visade Peter Untersteiner upp sig under segerdefileringen med Tromp Acces
Distansen  var 2140 meter auto och segerdistansen skrevs till en halv längd.
tiden blev 1,17,4

Johan Untersteiner kom på 2:a plats med Barkevious Mingo som tränas av Nils L Noreliu från Årjäng

Lopp 5 V5-1 fick Aroma Grim segerdefilera med Johan Untersteiner i sulkyn distansen 2140m på tiden 1,13,4 segermarginal 2 längder

Lopp 6 V5-2 var det dags för en Untersteiner att få segerdefilera igen!

Nu med Peter Untersteiner i sulkyn och hästen Hermes Håleryd
Segertiden skrevs till 1,14,2 och distansen 2140m auto

2:a i loppet var Peter Ingves med Najs Walk Of Fame tränar gör Nils Sylvén

Lopp 8 Lärlings/ungdomsserie vann Paula Pettersson med Conny Karlsson tränade Amalia K
distansen 1640m och segermarginalen blev till sist 1 längd

Jonna Jinesjö kom 3:a med Hans Bodevind tränade Daisy Boko

Lopp 9 V5-5 Selade Petri Puro ut Ni Talar Bra Latin med Peter Inves i sulkyn. Ekipaget styrde till seger och vann på tiden 1,12,9 auto.
Distansen 2140 meter segermarginal 2 längder

Vi hyllar givetvis alla inblandade hästägare - kuskar - tränare - skötarna till bra prestationer.

Samarbetspartners