Det blev en fantastisk söndag på Solvlla för våra tränare som lyckades kvala in hela åtta hästar till finalerna i Breeders Crown.

Fem av dessa kom från Peter Untersteiners stall - övriga var hästar tränade av Svend Dyhrberg, Stefan Persson och Jerry Riordan.

 

Dolan Spring (bilden) vann sitt försök på 12,8a/2140 meter och tjänade 100.000 kronor. Den ägs av Easy KB.

Stefan Persson vann också ett av försöken - han gjorde det bakom Donatella Center som skrällde på 12,9a/2140 meter. Även här var förstapriset 100.000 kronor och hästen ägs av P-Gruppen Holding AB mfl.

 

Övriga inkvalade hästar var Carabinieri, Corinne af Solnäs, Flash Håleryd, Je t'Aime Express, Treasure Kronos och Twin's Zindy.

 

Startlistorna till finalerna - som körs den 8/11 med 800.000 kronor i förstapris i varje - ser ut så här:

 

Treåriga hingstar/valacker
Häst - tränare - vilken ordning man valde spår
1. Rhapsody Ås - Roger Walmann (4)
2. Dolan Spring - Peter Untersteiner (1)
3. Readly Express - Timo Nurmos (2)
4. Heavy Sound - Roger Walmann (3)
5. Farzad Boko - Roger Malmqvist (5)
6. Clemenza Am - Lutfi Kolgjini (8)
7. Target Kronos - Lutfi Kolgjini (9)
8. Mellby Demon - Timo Nurmos (12)
9. Pacific Broline - Björn Goop (6)
10. Flash Håleryd - Peter Untersteiner (7)
11. Fortune Boko - Björn Goop (10)
12. Malkin - Robert Bergh (11)

Treåriga ston
Häst - tränare - vilken ordning man valde spår
1. Spoil Me - Roger Walmann (3)
2. Pasithea Face - Lutfi Kolgjini (1)
3. Donatella Center - Stefan Persson (2)
4. Princess Face - Lutfi Kolgjini (4)
5. Treasure Kronos - Jerry Riordan (5)
6. Galactica - Rolf S Gustafsson(a) (8)
7. Pimpinette Face - Roger Walmann (9)
8. Swiss Account - Timo Nurmos (12)
9. Fury Heart - Roger Walmann (6)
10. Cayenne Ovel - Pasi Aikio (7)
11. Magnesia - Jörgen Westholm (10)
12. Carisma Mearas - Susanne H Osterling (11)

Fyraåriga hingstar/valacker
Häst - tränare - vilken ordning man valde spår
1. Buzz Mearas - Lutfi Kolgjini (1)
2. Owen Face - Lutfi Kolgjini (2)
3. Volstead - Stefan Melander (3)
4. Global Revenge - Markus Pihlström(a) (4)
5. Nuncio - Stefan Melander (5)
6. Sorbet - Daniel Redén(a) (8)
7. Je t'Aime Express - Peter Untersteiner (11)
8. Hero Sjöhammar - Stig H Johansson (12)
9. Conlight Ås - Svante Båth (6)
10. From Dust To Dawn - Lars I Nilsson (7)
11. Emmett Brown - Stig H Johansson (9)
12. Carabinieri - Peter Untersteiner (10)

Fyraåriga ston
Häst - tränare - vilken ordning man valde spår
1. Flirting Girl - Stefan P Pettersson (1)
2. Evelina Palema - Pär Hedberg (2)
3. Jetta Palema - Pär Hedberg (3)
4. Olympia Gold - Per Linderoth (5)
5. Utac - Jörgen Westholm (6)
6. Trinity Zet - Daniel Redén(a) (8)
7. Iponema - Stefan Melander (10)
8. Catwalk In - Björn Goop (11)
9. Evin Boko - Timo Nurmos (4)
10. Corinne Af Solnäs - Peter Untersteiner (7)
11. Laura Roc - Reijo Liljendahl (9)
12. Twin's Zindy - Svend Dyhrberg (12)

 

Samarbetspartners